Gyermekkori bánásmód és felnőttkori nehézségek
Az összefüggés természetesen sokszor nem ennyire lineáris és egyszerű, de ez a rövidke szösszenet /melyet nem én írtam/ jól rámutat, hogy a gyermek- és fiatalkorban tapasztalt bánásmód mennyire meghatározó lehet a felnőttkori mentális egészségre nézve.
“A szüleim megvertek, amikor gyerek voltam, és nem vagyok traumatizált” – mondja egy alkoholbeteg férfi, akinek a párja feljelentette őt fizikai bántalmazás miatt.
„Gyerekként sokat büntettek, és jól vagyok” – mondja a férfi, aki minden alkalommal keményen bírálja magát, amikor hibázik.
„Amikor gyermekként engedetlen voltam, apám bezárt egy szobába, és ezért ma hálás vagyok neki” – mondja a nő, aki pánikrohamoktól és a szűk helyektől való félelem miatt szenved.
„A szüleim arra kényszerítettek, hogy tanuljak ebben a szakmában, ahol sok pénzt keresek, és ezért nagyon hálás vagyok nekik” – mondja a férfi, aki alig várja a péntekeket, mert utálja a munkáját.
„Amikor kicsi voltam, a szüleim addig ültettek az asztalhoz, amíg mindent meg nem ettem” – mondja egy nő, aki nem érti, miért küzd étkezési zavarokkal.
Itt az ideje áttörni a generációs traumán és tudatosítani a múltból eredeztethető káros mintáinkat. Itt az ideje, hogy együttérzőek legyünk magunkkal és gyermekeinkkel.
A gyermek beszélgetésen keresztül tanulja meg megoldani a problémákat, ehhez viszont az kell, hogy a családban is így történjen a problémamegoldás. Ha azonban a nehézségeket fenyegetésekkel és büntetésekkel “jutalmazzuk”, csak félelmet generálunk és egy nap majd lehet, hogy ő is ugyanígy fog cselekedni.
Egy gyermek akkor tanul együttérzést, ha együttérzünk vele.
A gyermek megtanul másokat meghallgatni, ha őt meghallgatják, és érdekel minket, hogyan érzi magát, és milyen is az ő világa.
Egy gyerek megtanul hinni magában, ha mi hiszünk benne.”
Nem kell tökéletes szülőnek lenni, de tisztelni kell gyermekeinket és szeretettel kell nevelnünk őket. ”
Amennyiben pedig sajnos ez nem így történt, felnőttkènt már jogunkban áll dönteni a saját gyógyulásunk mellett!
Ezek is érdekelhetnek
Miért démonizálják – helytelenül! – a pszichiátriai gyógyszereket? Ha valakinek magas a vérnyomása, vagy inzulinrezisztenciája van, teljesen természetesnek tartjuk, hogy orvoshoz fordul, …
A kisállattartás tudományosan igazolt biológiai előnyei Amikor egy fárasztó nap után hazaérünk, és a kiskedvencünk eksztatikus örömmel fogad az minket ajtóban, sokan …
Feszültséglevezető viselkedések a mindennapokban Feszültséglevezető viselkedések alatt a pszichológiában olyan szokásokat és reakciókat értünk, amelyek akkor jelennek meg, amikor valaki belül intenzív …