Bántalmazó párkapcsolatok: intő jelek
A bántalmazó párkapcsolatokra jellemző, hogy a bántalmazott fél sokszor hónapokig-évekig észre sem veszi, hogy amiben él, nem egy egészséges, „normális” párkapcsolat. Sok esetben először ezt a környezet tagjai észlelik, akik vagy merik ezzel konfrontálni bántalmazott ismerősüket, vagy nem. Fontos, hogy nem kell fizikai bántalmazásnak történnie ahhoz, hogy egy kapcsolat bántalmazó kapcsolattá váljon. Az érzelmi bántalmazás is bántalmazás!
Álljon itt egy rövid lista arról, hogy milyen általános jelei vannak egy bántalmazó párkapcsolati dinamikának:
– a partner kontrolláló, minden, személyes döntésünkbe bele akar szólni
– a partner alaptalanul féltékeny, gyanakvó, esetleg vádaskodik is megcsalással
– a partner irigy, féltékeny a (szakmai) sikereinkre
– a partner szerint minden, a kapcsolatban felmerülő probléma, nehézség okozói kizárólag mi vagyunk; nem vállal felelősséget semmiért
– a partner gyakorta szándékosan bűntudatot kelt bennünk, még akkor is, amikor tudjuk jól: nem mi voltunk a vétkes fél
– a partner konfliktusok során csenddel ver, azaz nem szól hozzánk, ignorál minket
– a partner rendkívül szenzitív a kritikára, jóformán semmit sem lehet visszajelezni neki
– a partner igyekszik „megmásítani” emlékeinket, összezavarva minket ezzel (gyakori mondatok ennek kapcsán: „rosszul emlékszel”, „ilyen nem történt”, „nem így volt”, „csak beképzelted/álmodtad”)
– a partner bolondnak titulál minket, vagy arra utal, hogy mentális, pszichés problémáink vannak, keressünk szakembert emiatt
– a partner rendkívül kritikus, azt érezzük, hogy akármennyire is igyekszünk, számára semmi sem elég jó, semmi sem elég
– a partner verbálisan agresszív, lekicsinylő módon rendszeresen minősít és szidalmaz minket, aláásva ezzel önértékelésünket
– a partner negligálja alapvető érzelmi szükségleteinket, még akkor is, ha azokat explicite megfogalmazzuk neki
– azt érezzük, hogy a partnerünk nem értékel sem minket, sem a kapcsolatot, sem azt, amit mi nyújtunk neki
– a partner megpróbál minket elzárni másoktól, igyekszik izolálni minket barátoktól, családtól
Természetesen ezektől jelentősen különböző dinamikák, viselkedésmódok is előfordulhatnak bántalmazó párkapcsolatokban, a fenti felsorolás csupán néhányat tartalmaz a leggyakoribbak közül.
Fontos látnunk, hogy van kiút egy bántalmazó kapcsolatból is, nem kell abban örökre benne maradnunk, s ezzel örök boldogtalanságra ítélve saját magunkat. A társas támogatás nagyon fontos, ugyanakkor sokszor a környezet tagjai tehetetlennek érzik magukat. Ebben az esetben is célszerű szakember segítségét kérni, aki támogathat minket a kilépés folyamatában, illetve segítségünkre lehet abban, hogy a történteket fel tudjuk dolgozni.
Ezek is érdekelhetnek
Miért fontos az önismeret? Manapság egyre több ember ismeri fel az önismeret fontosságát. Talán kissé elcsépeltté is vált a fogalom az elmúlt …
Addikció a családban Az addiktív viselkedés, és az azzal járó következmények nem csak a függőségtől szenvedő személyt, hanem annak közvetlen környezetét is …
Miként támogathatjuk mentális zavarban érintett hozzátartozóinkat, barátainkat? Természetes, hogy egyes hozzátartozók, barátok, ismerősök szeretnék támogatni valamilyen módon a környezetükben tartósan jelen lévő …